Pergamon

28. ledna 2012 v 20:00 |  Turistické destinace
Ha, tak dnes jsme to roztočili. Hned ráno v deset, když jsem dorazil na dohodnuté místo jsem zjistil, že jdu pozdě.. O půl hodiny. Stejně tam ještě nebyli všichni, po pár minutách jsme mohli finálně vyrazit. Vyšlo na mě místo hned vedle řidiče. Mohli jsme tak rozjet náš rozhovor, díky mé ultimátní Turečtině. Mířili jsme do proslulého Pergamenu. Který jistojistě znáte alespoň podle názvu starověkého papíru, který tady vznikl.
Nejdříve jsme se stavovali na benzínce, nevydržel jsem to a zaběhl jsem kousek za ní. Bylo to úplně jiné, než na českých benzíkách. Hned vedle ní bylo toto:

Pak jsme už jeli přímo do Pergamenu. Kde jsme vystoupili pod lanovkou. Jako praví horolezci jsme se nechali vyvést na vrchol. Protože naše nožičky by nepřežili převýšení 300m a asi 3km dlouhou cestu. Stálo to 10TL, myslím, že původně se nám to snažili dát za 17TL, náš hromadný nátlak pomohl. Pomalu začínám nenávidět oblasti pro turisty. Je to jen o tom stáhnout turisty o peníze. Jak jsme vyjeli lanovkou nahoru, tak jsme museli čelit náporu stánkařů. "Ó MÁJ GÓD", řinčel jeden přičmoudlík ze stánku s pletenými rukavicemi. Když jsme se probojovali skrz tuhle lir chtivou hordu, čekalo nás ještě něco horšího. Pokladna a lvl 250 boss. Tady byli už nesmlouvaví. 20Lir, nebo nedostaneme lístek.


Ještě že mám českou průpravu. Vykašlal jsem se na nějaké smlouvání a šel se podívat co skrývá druhá strana. Ano byl tam volný přístup do areálu. Žádné zábrany, nebo něco podobného. Hlídač tam byl jen jeden. Očividně nebylo cílem, aby turisti neničili památky, ale aby nikdo neproklouzl hlavní branou. Byznys model príma, jenže lidsky je to zrůdnost. Navíc všechna práce, která se na nalezišti každoročně dělá je jen sekání porostu (našel jsem spáleniště), neprovádí se žádné sodny, nezpevňují se žádné zdi. Našel jsem jedno místo s zpevněnou betonovou střechou, které sloužilo jako hospodářská budova, bylo tam nářadí a nálezy, které ještě neodvezli do Izmiru. Nově dostavěných zdí bylo jen pár a jedna klemba. Chrám byl odkryt až na podloží. Byl jsem poměrně zklamaný - a to jsem ani nic neplatil. V půlce prohlídky mi umřel foťák.


Cestou zpět jsme se ještě stavili u baziliky. Byla opravdu veliká a opravdu zchátralá. Zkusil jsem můj trik ještě jednou, jenže tentokrát mě vyvedli skoro v poutech. Nic tam nebylo jen holé zdi. Za dalších 5TL to fakt nestálo.
Co mi zvedlo náladu, byla návštěva jedné místní restaurace. Evidentně rodinný podnik. Pozná se to podle toho, že když dovnitř přijde 17 zákazníků, tak se seběhne celá rodina, aby je obsloužila - i když při vstupu tam byl jen jeden člověk. Dal jsem si dva kebaby v chlebu a dva ayrany. Chtěli po mě jen 4TL. Myslel jsem si, že to bude daleko víc. Byl bych za tuto opravdu skělou obědo večeři ochotný zaplatit deset. Dal jsem proto 5TL s tím, že nechci nic nazpátek. Do teď si to vyčítám, měl jsem jim dát deset. Jídlo bylo opravdu dobré a byl to rodinný podnik a těch by jsme si přeci měli vážit.
S Pergamenem jsme se rozloučili. Zbytek cesty domů jsem prospal. Už jsem se těšil domů, protože mám nový pokoj, kde není taková zima a je jen můj - muhehe.

Studna - skoro jako vchod do podzemí v Diablo - kdo zná:

Sloupořadí hlavního chrámu:

Přehrada nad městem Bergamon:

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milan Milan | 28. ledna 2012 v 20:50 | Reagovat

Petre, tvuj blog se skvele cte! Drzim ti palce a at se ti v Turecku libi! Tesim se pak na report z Eskisehiru, co je tam noveho!? :-)

2 Petr Petr | Web | 28. ledna 2012 v 22:26 | Reagovat

Ahoj, zatím jsem jen v Izmiru. V Eskisehiru je nové, že si sháním bydlení na můj pobyt, který začíná 23.2.

A ještě, že jsem zjistil v jakém domě se pořádají největší ESN párty. :D :D Určitě musíš přijet.

3 Rabe Rabe | Web | 29. ledna 2012 v 10:19 | Reagovat

krásné fotky, přeji hodně štestí v zahraničí :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama